newsletter
 
szukaj
  gdzie
 
   
Untitled Document
Informacje
PROGRAM
21. Festiwalu Kultury Żydowskiej: 24 czerwca - 3 lipca 2011

BILETY
informacje i sprzedaż

kup bilety w EVENTIM

AKREDYTACJA

FESTIWAL NA FEJSUBUKU

 
Galerie zdjęć
 
Cheder
 
Galeria PlakatuUntitled Document
 
Filmy
 
Informacje

JEWISH HERITAGE TOURS FUNDACJI TAUBEGO

THE OTHER EUROPEANS
projekt europejski

 
Przyjaciele 

 

 

 

 

 

 MUZYKA PROSTO Z IZRAELA
na 18. Festiwalu Kultury Żydowskiej

[2008-06-15] Tegoroczny program Festiwalu jest zdominowany przez tematykę izraelską w związku z 60. rocznicą powstania Państwa Izrael. Jedną serię koncertów zaplanowaliśmy tak, aby pokazać, jak różnorodna jest muzyka, która powstaje i której słucha się w Izraelu: od klezmerskiego OY DIVISION,poprzez sefardyjską muzykę YASMIN LEVY, aż do awangardy ZOHARA FRESCO i DANIELA ZAMIRA i sięgającego do źródeł wielokulturowej tradycji izraelskiej DAVIDA D'OR.

KUP BILETY NA KONCERT

Zohar Fresco i Daniel Zamir
Kosmopolityczny etno-jazz z Izraela

Krakowski koncert to intrygujące spotkanie dwóch genialnych, oryginalnych i znakomitych artystów z Izraela.
Zohar Fresco – uznany za jednego z najwybitniejszych na świecie perkusistów. Jego własny i niedający się skopiować styl grania na instrumentach perkusyjnych, jest inspirowany muzyką etniczną, głównie pochodzącą z Azji. Zohar Fresco jest członkiem grupy Bustan Abraham, współpracował z muzykami na całym świecie, m.in. Achinoan Nini, Philip`em Glass`em, Leszkiem Możdżerem. Daniel Zamir – saksofonista, jeden z najbardziej utalentowanych izraelskich muzyków jazzowych, jego twórczość jest inspirowana jazzem i muzyką żydowską. Nagrał do tej pory 4 płyty, które zdobył sobie uznanie publiczności i pełne zachwytu recenzje w Izraelu i za granicą. Jest członkiem grupy Satlah, nagrywa w wytwórni Tzadik.
Program, jaki przygotowali na tegoroczny Festiwal, składa się z kompozycji obu artystów. Będzie to niepowtarzalne i intymne spotkanie dwóch muzyków, czerpiących inspirację z różnych kultur muzycznych Izraela.

30.06, godz, 19.00
Synagoga Tempel, ul. Miodowa 24

Zohar Fresco Myspace
Daniel Zamir Myspace
* * *
Oy Division
Klez-Punkowcy

Fenomen Oy Division rozpaczął się w samym centrum Tel-Avivu, kiedy kilku wyśmienitych muzyków połączyło siły i dało upust swojej wielkiej namiętności do wschodnio-europejskiej muzyki żydowskiej.

Oy Division nie aspiruje do tworzenia nowej muzyki klezmerskiej. Muzycy nie starają się grać współcześnie. Świadomie odtwarzają i przywracają do życia przedwojenną muzykę żydowską, wiernie trzymając się oryginalnych pierwowzorów. Repertuar Oy Division to połączenie wielu stylów – między innymi muzyki weselnej czy piosenek ludowych granych przez teatry żydowskie. Wszystko, co grają, pełne jest entuzjazmu i punkowej energii. Pasja zespołu do starego ludowego stylu wschodnio- europejskich Żydów, powszechnie nazywany muzyką klezmerską, sprawiła, iż są obecnie jedynym klezmerskim zespołem w Izraelu. Członkowie zespołu pochodzą z różnych środowisk muzycznych: klarnecista Eyal Talmudi jest członkiem cieszącego się wielką popularnością zespołu Balkan Beat Box, Noam Inbar - basistą i wokalistą uznanego izraelskiego zespołu Habiluim, Assaf Talmudi jest producentem muzycznym, kompozytorem i wykładowcą na Uniwersytecie w Haifie, Gershon Leizerson to wybitny muzyk klasyczny a Avichai Tuchman jest liczącym się muzykiem na religijnej scenie Izraela.

Skład zespołu: Eyal Talmudi (klarnet), Gershon Leizerson (skrzypce, śpiew), Assaf Talmudi (akordeon, wokal), Avichy Tuchman (doublebass, śpiew), Noam Inbar (perkusja, śpiew)

01.07, godz.19.00
Synagoga Tempel, ul. Miodowa 24

Oy Division Myspace

* * *
Yasmin Levy
Piękna diwa ladino

Głęboki i uduchowiony głos oraz wielka uroda sprawiają, że Yasmin Levy zachwyca publiczność na całym świecie.
Od początku swej kariery muzycznej Yasmin Levy łączyła tradycję ladino z tureckimi wpływami muzycznymi, które wiązały się twórczością jej ojca - Ytzhak’a Levy’ego. Miłość do sefardyjskich pieśni przekazała jej matka - Kochava. Yasmin Levy eksperymentowała również z flamenco. Obecnie artystka powróciła do swych korzeni, jakim jest czysta tradycja ladino. Gra z najlepszymi muzykami z Iranu, Armenii, Grecji, Paragwaju, Izraela, Turcji oraz Hiszpanii. Już trzykrotnie była nominowana do BBC 3 World Music Awards. W marcu 2006 roku Yasmin otrzymała Nagrodę Anny Lindh za promowanie dialogu międzykulturowego.
Yasmin Levy wystąpi w Krakowie z Yechiel Hasson (gitara akustyczna), Miles Danso (gitara basowa), Vardan Hovanissian (flet, klarnet, zurna, ney. Krakowski koncert jest elemetem światowej trasy koncertowej “Mano Suave”.

Yasmin Levy Myspace

2.07, godz. 19.00
Synagoga Tempel, ul. Miodowa 24

* * *
DAVID D’OR
Powrót do źródeł

David D’Or to podziwiany na całym świecie kontratenor, wielki głos Izraela. Mimo wspaniałej kariery operowej, wybrał poszukiwanie swoich kulturowych korzeni.

David D’Or występował przed Królem Tajlandii i Papieżem w Watykanie, ale międzynarodowa operowa kariera, w tym również kusząca propozycja ze strony nowojorskiej Metropolitan Opera, nie była spełnieniem marzeń artysty. David D’Or urodził się w Izraelu, pochodzi z libijskiej rodziny kantorów, których przodkowie wywodzili się z Andaluzji. Poszukiwanie korzeni doprowadziło go do odkrycia piękna śpiewu synagogalnego. Wraz ze swoimi muzykami z różnych kultur (Północnej Afryki, Izraela, Chorwacji) stworzył unikalny projekt. W konsekwencji powstał dźwiękowy tygiel kultur, rytmów i kolorów, tradycyjnych instrumentów muzycznych takich jak cumbus (tureckie bandżo), akordeon, duduk, klarnet, skrzypce, blisko-wschodnich instrumentów perkusyjnych… oraz shofara – czyli tradycyjnego rogu, używanego w synagodze podczas świąt żydowskich, „otwierającego niebo na modlitwy i prośby”.

Zespół: David D’Or (śpiew), Elad Adar(instrumenty klawiszowe), Alexander Kroitor (skrzypce), Oded Kafri(perkusja), Amitai Parente(kontrabas)

3.07, godz. 19.00
Synagoga Tempel, ul. Miodowa 24

David D'or Video


 

 
Untitled Document
Biuro Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie, ul. Józefa 36, 31-056 Kraków, tel.: (+48 12) 431 15 17, 431 15 35 office@jewishfestival.pl