newsletter
 
szukaj
  gdzie
 
   
Untitled Document
Informacje
PROGRAM
21. Festiwalu Kultury Żydowskiej: 24 czerwca - 3 lipca 2011

BILETY
informacje i sprzedaż

kup bilety w EVENTIM

AKREDYTACJA

FESTIWAL NA FEJSUBUKU

 
Galerie zdjęć
 
Cheder
 
Galeria PlakatuUntitled Document
 
Filmy
 
Informacje

JEWISH HERITAGE TOURS FUNDACJI TAUBEGO

THE OTHER EUROPEANS
projekt europejski

 
Przyjaciele 

 

 

 

 

 

 FESTIWAL NA FILMOWO

[2008-05-21] Główną częścią pierwszej edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej w roku 1988 były pokazy filmowe. Dzisiaj, po 20 latach, stanowią one ciągle ważną część naszego programu. Filmy wybierane są we współpracy z New York Jewish Film Festival, organizowanym przez nowojorskie Jewish Museum. W tym roku dominuje dokument, prezentujący różne aspekty zycia w Izraelu, ale też wracamy pamięcią do wydarzeń marca 1968 w Polsce. Większość filmów pokażemy w gościnnych wnętrzach Klubu Alchemia na Kazimierzu. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami programu filmowego!

Hebrew Lesson
Reż. David Ofek

„Nauka hebrajskiego to podstawowy element kreujący tożsamość i poczucie przynależności do grupy. Język jest ponad politycznymi, religijnymi i ideologicznymi podziałami, jednoczy różne grupy społeczne”.
(Treść ulotki Agencji Żydowskiej dotyczącej nauki języka hebrajskiego Ulpan)

Chin zostawia swoją córkę w Chinach i wyjeżdża do Izraela by zarobić na życie. Sprząta w domu Ehud’a. Oboje zakochują się w sobie. Sasza nigdy nie brał pod uwagę wyjazdu do Izraela. Ale po czterech latach od wyjazdu jego żony wraz z córką z Rosji, zrozumiał, że życie bez nich nie ma sensu. Zostawia świetnie płatną pracę i zaczyna żyć w najgorszej dzielnicy Tel Avivu. Te i inne postaci spotykają się na zajęciach języka hebrajskiego Ulpan. Ich osobiste opowieści mieszają się ze skomplikowanymi historiami izraelskiej rzeczywistości. To obraz społeczeństwa izraelskiego widzianego oczami obcokrajowców.

28.06, godz. 20.30
Klub Alchemia, ul. Estery 5

***

Song of David
Reż. Oded Turgeman

Symboliczny obraz opowiadający o dwóch różnych możliwościach manifestacji głębokiej wiary, ilustrowany religijnie zaangażowanym rapem w wykonaniu Nosson Zad.

David Fisher jest 16-letnim poszukującym Chasydem. Chce zostać rabinem i uczęszcza do Yeshivy w Los Angeles. Wyobcowany z powodu ograniczeń społecznych, stara się wyjść poza ramy swojego świata. Odkrywa siłę muzyki rap, dostrzega jej moc wyzwalania i szczerości ekspresji. Nie może jednak mieć wszystkiego. Musi wybrać pomiędzy dwoma nieprzystającymi do siebie światami. W postać głównego bohatera wcielił się Nosson Zad - ceniony raper i religijny Żyd, dzięki czemu film staje się niezwykle wiarygodny.

29.06, godz. 17.00
Klub Alchemia, ul. Estery 5

* * *

Orthodox Stance
Reż. Jason Hutt

Obraz pozornie nie pasujących do siebie kultur i osobowości, wspierając wyjątkowe poświęcenie młodego boksera w ortodoksyjnej wierze i dążeniu do zdobycia tytułu zawodowego pięściarza.

Przez ostatnie 60 lat, termin “Żydowski bokser” funkcjonował jako oksymoron. Ale życie Dmitriy Sality, 24-letniego rosyjskiego emigranta to historia zawodowego boksera i bardzo wierzącego Żyda. Film śledzi życie Dmintriy’a – prezentuje codzienne sceny z rodzinnego domu w rosyjskiej dzielnicy Brooklynu oraz wizyty w zniszczonej synagodze, treningi w salach gimnastycznych dla latynoskich i czarnych amatorów boksu i pojedynki na największych scenach bokserskich w Las Vegas, Atlantic City i Puerto Rico. Intymne sceny studiowania tory, modlitw, zachowywania koszerności i przestrzegania szabatu, krzyżują się z treningami, scenami ważenia zawodników przed startem, obrazami z szatni, z negocjacji finansowych i walki na ringu. Film jest pierwszym obrazem, prezentującym świat zawodowego boksu z punktu widzenia pierwszego żydowskiego zawodowego boksera.

29.06, 17.30
Klub Alchemia, ul. Estery 5

* * *

Tovarisch, I am not dead
Reż. Stuart Urban

Film Stuarta nie jest typowym biograficznym dokumentem lecz próbą analizy tożsamości, wciągającą opowieścią, która zaskakuje wraz ze zbliżaniem się narracji do czasów nam współczesnych.

Garri Urban to człowiek, który przeżył Holocaust i Gułag. Nieprzychylności losu przezwyciężył dzięki swoistej mieszance uroku osobistego i bezczelności. Tytuł jego autobiograficznej powieści, na której oparty jest film, wiąże się z prawdziwą sytuacją. Podczas ucieczki ze Związku Radzieckiego do Rumunii przez lodowate wody rzeki, został postrzelony przez snajperów. Kiedy wyciągali jego bezwładne ciało z wody powiedział: „Nie, towarzyszu! Ja żyje!” Po upadku żelaznej kurtyny, w 1992 roku reżyser Stuart Urban, podąża za swym ojcem do byłego Związku Radzieckiego. Klimat filmu Urbana tworzą materiały wideo poświęcone czternastu latom przeszukiwań archiwum KGB, materiały opowiadające o losach jego rodziny w czasie Holocaustu i zbiory rodzinnych filmów nagrywanych na taśmie 16 mm od lat ’50. Stuart Urban zadaje pytania swemu ojcu, ale na niektóre z nich odpowiedź otrzymuje dopiero po jego śmierci.

30.06, 20.30
Klub Alchemia, ul. Estery 5

* * *

Description of a struggle
Reż. Chris Marker
Nagrodzony Złotym Niedźwiedziem na Berlińskim Festiwalu Filmowym w 1961 roku, “Description d’un Combat” był określany jako “dzieło sztuki, w którym prawda dopełnia piękno”. Chris Marker to legendarny eseista, audio-wizualny poeta, określany jako najbardziej innowacyjny filmowiec okresu powojennego. Jest autorem niezliczonej liczby filmów, video oraz wielu innych prac, nie tylko jako reżyser, ale również jako scenarzysta, producent i operator.
“Description of a struggle” to obraz pełen idiosynkratycznego stylu, łączący zdjęcia plenerowe z materiałami archiwalnymi, budujący złożony i zarazem bardzo osobisty obraz Izraela. Marker eksploruje tematykę demografii Izraela, poprzez prezentacje kibbutzu i mniejszości arabskich, ortodoksyjnych Żydów i zwykłych turystów. Tytułowa “walka” nie odnosi się do wojny zbrojnej lecz do wewnętrznej walki, którą toczą obywatele Izraela, pragnąc dostosować się do nowej wizji ich samych w całkiem nowym kraju.
02.07, godz. 17.00
Klub Alchemia, ul. Estery 5

* * *

Description of a memory
Reż. Den Geva

Poetycki dialog z jednym z najważniejszych filmów dokumentalnych o Izraelu. Zderzenie pełnej nadziei wizji Izraela u samych początków jego powstania ze współczesnym obrazem filmowym.

Filmowa podróż po fragmencie rzeczywistości izraelskiej uchwyconej przez Chrisa Markera w impresjonistycznym filmie z 1960 roku „Description of a Struggle”, zdobywcy Złotego Niedźwiedzia w 1961 roku na berlińskim festiwalu filmowym. Den Geva stworzył poetycki, filozoficzny dialog filmowy z pierwowzorem. Reżyser zabiera nas do miejsc, których istnienie Marker jedynie zasygnalizował lub o których istnieniu francuski reżyser nie zdawał sobie sprawy. Film Gevy odwołuje się do najistotniejszych fragmentów „Description of a Struggle”, prezentując teraźniejszość Izraela jako spełnienie proroctwa z filmu Markera. Taki zabieg artystyczny stawia przed odbiorcami pytania: w którym momencie przyszłość zmienia współczesność w przeszłość, czy będziemy z tęsknotą wspominać ten moment?

02.07, godz. 20.30
Klub Alchemia, ul. Estery 5

* * *

Ashkenaz
Reżyseria: Rachel Leah Jones

Aszkenazyjczycy- Żydzi pochodzenia europejskiego - są „białymi” Izraela. I jak większość „białych” w wielokulturowym społeczeństwie postrzegają siebie jako normę, nie myśląc o sobie w kategoriach rasowych czy etnicznych. Jidysz został zastąpiony językiem hebrajskim, wygnanie okupacją, sztetl kibucem, a staroświecka ironia ponowoczesnym cynizmem. Ale paradoks rasy białej w Izraelu jest taki że Aszkenazyjczycy nie są „białymi ludźmi” w sensie historycznym. Film „Ashkenaz” zwraca uwagę na „bycie białym” w Izraelu i pyta w jaki sposób „Inni” Europy stali się „Europą” dla innych.


06.07, godz. 17.30
Alchemia, ul. Estery 5

* * *

DWORZEC GDAŃSKI
reż. Maria Zmarz – Koczanowicz

"Dworzec Gdański” jest próbą zmierzenia się z bolesnym dla Polaków okresem historii – rokiem 1968, wybuchem antysemickiej histerii, która doprowadziła do masowego wyjazdu z Polski obywateli żydowskiego pochodzenia.
Film rozgrywa się w izraelskim kurorcie Aszkelon, położonym nad Morzem Śródziemnym, gdzie – począwszy od 1988 roku – co kilka lat odbywają się zjazdy emigracji z 1968 roku. Od ich wyjazdu z Polski minęło 37 lat, ale Polska jest wciąż obecna w ich domach. Obecna w niesamowity sposób, czego doświadczyliśmy rozmawiając z nimi od rana do wieczora. Obecna inaczej niż w przypadku polskich emigracji: powojennej, czy tej z lat 80. Zdecydowały o tym okoliczności wyjazdu, sceneria dworców, czasami wrogość lub nieufność, jakich zaznali w Polsce przed wyjazdem, a przede wszystkim doświadczone przez nich i głęboko przeżyte uczucie odrzucenia, wykluczenia, upokorzenia. Pozbawiono ich ojczyzny wbrew ich woli, w najgorszej formie, bo przez zadekretowanie przez władze i przy cichej akceptacji większości społeczeństwa. Dla wielu, zwłaszcza młodych ludzi wyjazd ten był tragedią. Nie czuli się Żydami, niektórzy nawet do 1968 r. nie wiedzieli, że jedno z rodziców miało żydowskie pochodzenie.
Dworzec Gdański stał się dla opuszczających Polskę symbolem wygnania, a dla pozostających w Polsce (i żegnających ich na Dworcu) miejscem upokorzenia. Nikt nie przewidywał, jak potoczy się dalej historia Polski i wielu traktowało to rozstanie na dworcu, jako ostateczne, na zawsze. Dla wszystkich: wyjeżdżających, ich rodzin i odprowadzających.

4.07, godz.16.00
Synagoga Kupa, ul. Miodowa 27

* * *

Marzec ’68. Niedokończona historia
Reżyseria: Jacek Chojecki
Film jest poszukiwaniem znaczenia i wpływu jaki miał Marzec 68 na kolejne pokolenie; przedstawia dzieci uczestników tamtych wydarzeń i przez ich pryzmat, dowiadujemy się o konsekwencjach wydarzeń marcowych. Rozmawiamy z ludźmi, którzy są w wieku rodziców kiedy miały miejsce wydarzenia Marca 68. Większość z nich wychowywała się za granicą. Oglądamy Polskę ich oczyma. Próbujemy uchwycić stosunek jaki mają do Polski. Marzec ’68 zadecydował o życiu ich rodziców. Uczestnicy filmu opowiadają o stosunku jaki mają rodzice do tych wydarzeń, co przekazali dzieciom ze swoich doświadczeń tamtych lat, oraz jak to się na nich odbiło. Generacja oderwana od korzeni, której przedstawicielami są bohaterowie filmu, przedstawia skutki Marca ‘68 jako dużo dalej sięgające w przyszłość niż mogłoby się wydawać, z punktu widzenia ludzi, którzy bezpośrednio niosą jego brzemię. Osią dramaturgiczną tej dokumentalnej opowieści jest dialog wybitnego reżysera Macieja Prusa (który w 1967 roku był asystentem Kazimierza Dejmka przy realizacji „Dziadów”) ze studentem wydziału aktorskiego PWST w Warszawie Damianem Łukawskim. Bohaterami filmu są: Monika Smolar (Anglia), Anna Blumsztajn (Polska), Jowita Kretkowska (Polska), Bogna Pawlisz, Anat Sawicki, Emi Sward, Jonathan Rozenbaum (wszyscy Izrael), Adam i Jakub Tenenbaum (Szwecja).
Reżyserem filmu i autorem scenariusza jest 25-letni student szkoły filmowej w Katowicach Jacek Chojecki – rówieśnik bohaterów filmu i także człowiek, którego rodzice aktywnie uczestniczyli w wypadkach marcowych.
4.07, godz. 16.00
Synagoga Kupa, ul. Miodowa 27

* * *

ŚWIADECTWO OCALONEGO
reż. Bernard Offen (USA)

Bernard Offen urodził się w 1929 r. na krakowskim Podgórzu, które podczas II wojny światowej zostało zamienione przez Niemców w getto dla żydowskich mieszkańców miasta. Był tam uwięziony wraz z rodziną. Przetrwał pobyt w podkrakowskich obozach Płaszów i Julag, a także w Mauthausen, Auschwitz-Birkenau (numer obozowy B-7815) i Dachau. Z marszu śmierci został oswobodzony przez armię amerykańską.
W mojej rodzinie było pięćdziesiąt dziewięć osób, przetrwaliśmy tylko we trzech, moi dwaj starsi bracia i ja. Od ponad dwudziestu lat każdego lata wracam, by uczyć o tym jak przed wojną wyglądało żydowskie życie w Krakowie. Jako świadek i jako obywatel amerykański. Wyreżyserowałem cztery filmy(The Work, My Hometown Concentration Camp, Process B-7815, Hawaii and the Holocaust). Oprowadzam grupy, traktując to jako ciągły proces świadectwa- uzdrawiania i konfrontacji z miejscami, z których udało mi się ocaleć.

Wstęp na projekcje filmowe w Klubie Alchemia - 10 złotych. Bilety do nabycia w Alchemii bezpośrednio przed projekcją filmów.
Wstęp na projekcje filmów o Marcu'68 oraz filmów Bernarda Offena jest bezpłatny.

 

 
Untitled Document
Biuro Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie, ul. Józefa 36, 31-056 Kraków, tel.: (+48 12) 431 15 17, 431 15 35 office@jewishfestival.pl