newsletter
 
szukaj
  gdzie
 
   
Untitled Document
Informacje
PROGRAM
21. Festiwalu Kultury Żydowskiej: 24 czerwca - 3 lipca 2011

BILETY
informacje i sprzedaż

kup bilety w EVENTIM

AKREDYTACJA

FESTIWAL NA FEJSUBUKU

 
Galerie zdjęć
 
Cheder
 
Galeria PlakatuUntitled Document
 
Filmy
 
Informacje

JEWISH HERITAGE TOURS FUNDACJI TAUBEGO

THE OTHER EUROPEANS
projekt europejski

 
Przyjaciele 

 

 

 

 

 

 CO BĘDZIE SŁYCHAĆ NA 19. FKŻ
odtajniamy program muzyczny Festiwalu!

[2009-04-05] 27 czerwca 2009 rozpocznie się 19. edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej. W ciągu następnych 9 dni zaprezentujemy Państwu ponad 200 wydarzeń: koncertów, spotkań muzycznych, wykładów, warsztatów, zwiedzań, projekcji filmowych oraz wystaw. Będziecie mogli Państwo również wziąć udział w ceremoniach religijnych. Szczegółowy program będzie sukcesywnie uzupełniany już wkrótce na naszej stronie. Teraz jednakże – mały muzyczny przewodnik po tym, czego można się będzie pomiędzy 27 czerwca i 5 lipca na Kazimierzu spodziewać…. Zapraszamy!

Tegoroczne propozycje muzyczne pokażą różnorodność muzyki żydowskiej – zarówno tej z Diaspory, jak też z Izraela.

Już podczas Koncertu Kantorów (niedziela, 28 czerwca) obok MOSHE SCHULHOFFA i YAAKOVA LEMMERA - aszkenazyjskich kantorów z USA, wystąpi EMIL ZRIHAN, nazywany "skowronkiem z Maroka". Towarzyszył im będzie Benzion Miller, a akompaniował - Daniel Gildar. Kantora Zrihana i jego zespołu będzie można posłuchać również w repertuarze andaluzyjskim podczas oddzielnego koncertu (poniedziałek, 29 czerwca).

KROKE - krakowski zespół z nurtu world music, koncertujący na całym świecie powraca po kilku latach nieobecności na festiwalową scenę w Synagodze Tempel. (wtorek, 30 czerwca).

HA-BEN ISH HAI ENSEMBLE z Izraela dał jeden z najlepszych koncertów podczas ubiegłorocznego ‘Oud Festival’ w Jerozolimie. Na nasz Festiwal przyjadą z programem, którego inspiracją jest muzyczna i religijna tradycja suficka (środa, 1 lipca).

MOUSSA BERLIN to jeden z izraelskich wirtuozów klarnetu. Ortodoksyjny chasyd przeniesie do Krakowa mistyczny nastrój święta Lag B’Omer na Górze Meron, podczas którego góra ta staje się celem chasydzkich pielgrzymek.

BENZION MILLER wraz ze swymi krewnymi: Eliyahu Oizer Millerem, Chaimem Shimonem Millerem, Chaimem Mandelbaumem i Isaakiem M. Czimentem, zaproszą Państwa do udziału w prawdziwym, rozmodlonym, rozśpiewanym chasydzkim Tischu – pełnym duchowości spotkaniu przy wspólnym stole z cadykiem. (czwartek, 2 lipca).

Na galicyjskim Festiwalu Kultury Żydowskiej nie może zabraknąć oczywiście muzyki klezmerskiej.

MICHAEL WINOGRAD, czołowy klarnecista młodej, niepokornej generacji, zaprezentuje wraz z zespołem autorskie kompozycje wierne duchowi tradycji klezmerskiej (poniedziałek, 29 czerwca).

INNI EUROPEJCZYCY: KLEZMERZY I CYGANIE – ponownie zagoszczą na naszym Festiwalu! Muzycy, których poznali Państwo w ubiegłym roku w dwóch oddzielnych, tradycyjnych repertuarach, przez cały rok pracowali nad wspólnym programem, wydobywającym z muzyki żydowskiej i cygańskiej to, co wspólne i to, co zupełnie różne (piątek, 3 lipca).

LEOPOLD KOZŁOWSKI i jego Przyjaciele tradycyjnie już na zakończenie Festiwalu zaproszą Państwa na koncert popularnych piosenek i pieśni jidysz (niedziela, 5 lipca).

PHARAOH’S DAUGHTER to nowojorski zespół założony przez Basię Schechter. Ich muzyka, głęboko zakorzeniona w tradycji sefardyjskiej, wyróżnia się jednakże nowoczesnymi, odważnymi aranżacjami, a także ogromną zmysłowością. (środa, 1 lipca)

BALKAN BEAT BOX miesza style, gatunki, muzyczne tradycje, nie stroni od bardzo ekstrawaganckich i odważnych fuzji i środków wyrazu: nie na darmo ich muzykę określa się nazwą ‘Klezmerabian’, a ich koncerty zalicza się do najbardziej szalonych i nieprzewidywalnych multimedialnych show, powalających energią. Czy nasza publiczność jest gotowa na stage-diving?

THE SWAY MACHINERY – według ‘Village Voice’ sprawiają, że stare staje się nowoczesnym, a mityczne – rzeczywistym. Sami o sobie mówią, że grają ’rytualny afro-pop i kantoralnego bluesa’. Na pewno grają świetnie! (czwartek, 2 lipca).

DANIELA KAHNA zdążyliście już Państwo poznać dwa lata temu – jego punkowe i totalnie awangardowe interpretacje pieśni w jidysz rozsadzały ‘Alchemię’, a dźwięk z megafonu, którego używał zamiast mikrofonu długo jeszcze echem odbijał się od murów synagog i domów Kazimierza. W tym roku powróci – z nowym projektem! (sobota, 27 czerwca)

Dla miłośników klasyki przygotowaliśmy dwa koncerty.

FRETWORK to genialny zespół z Wielkiej Brytanii, który zaprezentuje program zatytułowany ‘Birds on Fire’. Oprócz muzyki XVII-wiecznej, znajdą się w nim również współczesne kompozycje klasyczne osadzone w tradycji żydowskiej. (wtorek, 30 czerwca)

Muzyka Ernesta Blocha, w 50. rocznicę jego śmierci, w wykonaniu BARBARY ŁYPIK-SOBANIEC i SŁAWOMIRA CIERPIKA wypełni niedzielny koncert „Klasyka w południe’ - . (niedziela, 28 czerwca)

Zdecydowaną większość tych artystów można będzie też zobaczyć podczas koncertu ‘Szalom na Szerokiej’ w sobotę, 4 lipca – od godziny 18.00.

To oczywiście jeszcze nie wszystkie wydarzenia muzyczne Festiwalu – planujemy koncerty plenerowe MIĘDZY SYNAGOGAMI, czwartkowe nocne DANCE PARTY z muzyką żydowską, a także KLEZ-JAZZOWE noce w Alchemii…

We współpracy z US Cantors Assembly przygotowujemy również specjalny program złożóny z koncertów i ceremonii religijnych z udziałem wiodących Hazanów Ameryki.

Serdecznie zapraszamy!

Prosimy traktować tę informację jako wstępny zarys programu muzycznego. Stowarzyszenie zastrzega sobie możliwość zmiany programu.

 

 
Untitled Document
Biuro Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie, ul. Józefa 36, 31-056 Kraków, tel.: (+48 12) 431 15 17, 431 15 35 office@jewishfestival.pl