newsletter
 
szukaj
  gdzie
 
   
Untitled Document
Informacje
PROGRAM
21. Festiwalu Kultury Żydowskiej: 24 czerwca - 3 lipca 2011

BILETY
informacje i sprzedaż

kup bilety w EVENTIM

AKREDYTACJA

FESTIWAL NA FEJSUBUKU

 
Galerie zdjęć
 
Cheder
 
Galeria PlakatuUntitled Document
 
Filmy
 
Informacje

JEWISH HERITAGE TOURS FUNDACJI TAUBEGO

THE OTHER EUROPEANS
projekt europejski

 
Przyjaciele 

 

 

 

 

 

 PIEŚNI SEFARDYJSKIE W CHEDERZE
Anya Jagielska z zespołem
sobota, 9 maja 2009, godz. 20.00

[2009-05-05] "Zapomniane Księżyce" to projekt Anny Jagielskiej i jej zespołu, prezentujący sefardyjskie piesni w języku ladino, nawiązujący do tradycji średniowiecznej Hiszpanii, jak również do wykonań muzyki sefardyjskiej w arabskiej części basenu Morza Śródziemnego.

Anna Jagielska od lat zajmując się tematyką sefardyjską, stale eksperymentuje dobierając do swoich projektów różnorodne instrumentarium. Jednak zawsze wykonuje pieśni sefardyjskie w oryginalnym języku ladino i zgodnie z dawnymi praktykami wokalnymi dotyczącymi stylu i ornamentyki. Studiowała muzykę sefardyjską m.in. ze słynną śpiewaczką Monserrat Figueras (Hiszpania). Jest też laureatką Konkursu Pieśni Żydowskich w Warszawie, gdzie wykonywała pieśni sefardyjskie.

Wydała dotąd dwie płyty o tematyce sefardyjskiej: „Drzewka migdałowe – Pieśni sefardyjskie” w duecie ze śpiewakiem sefardyjskiego pochodzenia Jerardo Ojeda oraz „Songs of Ancient Spain” z towarzyszeniem klawesynisty Marka Toporowskiego.
W kwietniu ukaże się jej nowa płyta: „Zapomniane księżyce” – Pieśni sefardyjskie

Muzyka sefardyjska to muzyka Żydów zamieszkujących w średniowieczu Półwysep Iberyjski. Wywodzi się z Hiszpanii, czyli Sefarad, jak nazywano ją po hebrajsku. Kres panowania muzułmańskiego na Półwyspie Iberyjskim i wypędzenie Żydów (w końcu XV w.) sprawiły, że emigrująca z Hiszpanii ludność poniosła za sobą w świat tradycję muzyczną sięgającą dawnych wieków. Kultura Sefardyjczyków przetrwała do dziś i jest tradycją wciąż żywą, zwłaszcza w rejonie basenu Morza Śródziemnego. Muzyka sefardyjska, w której nuta żydowska miesza się z hiszpańską i arabską, nosi również wpływy krajów, gdzie osiedlili się ówcześni emigranci. Z tej skomplikowanej historii wynika możliwość wykonywania muzyki sefardyjskiej w bardzo zróżnicowanym stylu, traktując ją zarówno jako muzykę dawną (o korzeniach sięgających średniowiecza), jak też jako muzykę ludową będącą wciąż w wielu krajach tradycją żywą.


Wykonawcy:
Anya Jagielska: śpiew, gitara, scenariusz koncertu i tłumaczenia
Marta Maślanka: santur, cymbały, darabuka
Michał Pindakiewicz: gitara
Sebastian Wielądek: flety nej, kawal, duduk, lira korbowa
Robert Siwak: instrumenty perkusyjne: daf, bendir, darabuka, riqq

BILETY W CENIE 10 ZŁ DO NABYCIA W KAWIARNI CHEDER OD 30 KWIETNIA!

 

 
Untitled Document
Biuro Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie, ul. Józefa 36, 31-056 Kraków, tel.: (+48 12) 431 15 17, 431 15 35 office@jewishfestival.pl