newsletter
 
szukaj
  gdzie
 
   
Untitled Document
Informacje
PROGRAM
21. Festiwalu Kultury Żydowskiej: 24 czerwca - 3 lipca 2011

BILETY
informacje i sprzedaż

kup bilety w EVENTIM

AKREDYTACJA

FESTIWAL NA FEJSUBUKU

 
Galerie zdjęć
 
Cheder
 
Galeria PlakatuUntitled Document
 
Filmy
 
Informacje

JEWISH HERITAGE TOURS FUNDACJI TAUBEGO

THE OTHER EUROPEANS
projekt europejski

 
Przyjaciele 

 

 

 

 

 

 20. FKŻ | WYKŁADY | SPOTKANIA | PROMOCJE

[2010-06-10] Dlaczego humus jest daniem żydowskim? Co się stało z polskimi Żydami upadku muru berlińskiego? Czy Spiderman ma pochodzenie żydowskie? Ile nakryć głowy ma Dyrektor Festiwalu? Kim była Pani o Siwych Włosach? Kto i dlaczego zburzył Pierwszą i Drugą Świątynię? Na te i wiele innych pytań będziecie mogli Państwo znaleźć odpowiedź podczas wykładowej części 20. Festiwalu Kultury Żydowskiej. Zarówno w synagodze Kupa, jak też w namiocie Empiku, ale też w JCC i w Muzeum Galicja.

Sobota, 26 czerwca, godz. 17.00, Namiot Empiku
Convivencia w Empiku: Spotkanie z gwiazdą: Raphael Rogiński


Niedziela, 27 czerwca, godz. 12.00, Cheder Cafe
Literackie spotkania w Chederze - 
Andrzej Bart (Polska)
Prowadzenie: prof. Jerzy Jarzębski (Polska)
Andrzej Bart jest jednym z najbardziej tajemniczych polskich pisarzy. Znany jest ze specyficznego, dusznego i niepokojącego kafkowskiego klimatu. Laureat Nagrody Kościelskich w 1991 roku. Jego Fabryka Muchołapek znalazła się w finale nagrody literackiej Nike w roku 2009. Wydarzenie zorganizowane we współpracy z Wydawnictwem WAB


Niedziela, 27 czerwca, godz. 14.00, namiot Empiku
Autograf od autora - Andrzej Bart


Niedziela, 27 czerwca, godz. 16.00, Synagoga Kupa
Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie oraz Jewish Community Centre zapraszają
Spotkanie z ambasadorem Izraela w Polsce, Zvim Rav-Nerem


Poniedziałek, 28 czerwca, godz. 12.00, Cheder Cafe
Literackie spotkania w Chederze - 
Agata Tuszyńska (Polska)
Prowadzenie: Angelika Kuźniak (Polska)
Agata Tuszyńska – pisarka, poetka, reportażystka, autorka biografii i książek z gatunku literatury faktu. Laureatka nagrody Pen Clubu im. Ksawerego Pruszyńskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie reportażu i literatury faktu. W swojej najnowszej książce Oskarżona. Wiera Grant odsłania kulisy życia wielkiej divy muzyki żydowskiej. Biografia żydowskiej śpiewaczki z warszawskiego getta Wiery Gran to druga – nieopowiedziana – strona historii Władysława Szpilmana. To opowieść o cenie przeżycia i cieniu, jaki rzuca na dalszy los.


Poniedziałek, 28 czerwca, godz. 14.00, Synagoga Kupa
Czarodzieje dowcipu. 
Jak Żydzi zrewolucjonizowali komedię
Arie Kaplan (USA)
Wykład Czarodzieje dowcipu ilustruje rozwój komedii, zaczynając od lat 50., kiedy to aktorzy tacy jak Sid Caesar zaczęli tworzyć komedie silnie odwołujące się do judaizmu (np. program telewizyjny Your Show of Shows); poprzez lata 60., kiedy to komicy tacy jak Jerry Lewis występowali w filmach (np. Bellboy), w których obecni byli bohaterowie o pochodzeniu żydowskim; lata 70. – kiedy to artyści tacy jak Woody Allen bezpośrednio konfrontowali się z żydowskimi stereotypami (Annie Hall), aż po lata 80. i obecność takich komików jak Nora Ephron czy Billy Crystal. Lata 90. i początek XXI wieku to okres kiedy wielu komików żydowskich otwarcie nawiązuje do swoich żydowskich korzeni (np. Sacha Baron Cohen, Sarah Silverman, Ben Stiler i Adam Sandler). Arie Kaplan – twórca komiksów i komik, autor Masters of the Comic Book Universe Revealed! oraz From Krakow to Krypton.


Poniedziałek, 28 czerwca, godz. 14.00, namiot Empiku
Autograf od autora - Agata Tuszyńska


Poniedziałek, 28 czerwca, godz. 16.00, Synagoga Kupa
Podstawowe zagadnienia judaizmu: Tisza b’Av
Benzion Miller (USA)
Tisza b’Av (w tym roku przypadający 20 lipca) jest dniem kończącym trzytygodniową pokutę i zarazem dniem upamiętniającym zburzenie Pierwszej i Drugiej Świątyni Jerozolimskiej. Tę drugą zburzyli Rzymianie blisko 2000 lat temu. Ale przez ten czas ani na moment Świątynia nie przestała istnieć zarówno w świadomości Żydów rozproszonych po świecie, jak i tych, którzy zamieszkują Ziemię Izraela.


Poniedziałek, 28 czerwca, godz. 16.00, JCC
Wydarzenie towarzyszące – Prelimud w JCC
Jaja w samolocie, czyli sekrety fauny izraelskiej - Patryk Pufelski (Polska)
Wydarzenie zorganizowane przez JCC


Poniedziałek, 28 czerwca, godz. 18.00, Cheder cafe
Chederowe spotkania z gwiazdą: Jamie Saft Trio (USA)


Wtorek, 29 czerwca, godz. 12.00, Cheder Cafe
Literackie spotkania w Chederze
Miriam Akavia (Izrael)
Prowadzenie: Ewa Węgrzyn (Polska)
Miriam Akavia urodziła się w Krakowie. Kto zna Miriam, ten wie, że sercem nigdy Krakowa nie opuściła. Jej książki, tłumaczone na wiele języków świata, pokazują, że najważniejsza jest miłość i wzajemne poszanowanie wolności. Jest przewodniczącą Towarzystwa Przy-jaźni Izraelsko-Polskiej. Otrzymała wie-le nagród za twórczość literacką i działalność społeczną. Autorka wielu powieści, m.in. Moja winnica oraz Moje powroty. Wydarzenie zorganizowane we współpracy z Wydawnictwem Literackim


Wtorek, 29 czerwca, godz. 14.00, Synagoga Kupa
Historia Żydów w filmie. Taniec cieni
Arie Kaplan (USA)
Wykład pokaże wpływ Żydów na kinematografię światową na podstawie takich dzieł jak: Kacza zupa, Dżentelmeńska umowa, Annie Hall, Lista Schindlera i The Big Lebowski. Wykład Ariego Kaplana podparty będzie licznymi fragmentami filmów, cytatów i innych dodatkowych elementów audiowizualnych, dzięki którym historia filmu objawi swoje nowe żydowskie oblicze. Arie Kaplan zaprezentuje również nie-żydowskie osobowości świata filmu, na które ogromny wpływ miały treści o charakterze żydowskim (np. George Lucas czy Robin Williams).


Wtorek, 29 czerwca, godz. 14.00, Namiot Empiku
Autograf od Autora: Miriam Akavia


Wtorek, 29 czerwca, godz. 16.00, Synagoga Kupa
Prezentacja książki
Druga dusza. O dwudziestu Festiwalach Kultury Żydowskiej w Krakowie
Anna Dodziuk (Polska)
Anna Dodziuk, wieloletnia współpracowniczka Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie, prowadząca co roku warsztaty i Spotkania Otwarte, podjęła się spisania historii Festiwalu. Jaki jest Festiwal widziany oczami Anny Dodziuk, jakie wspomnienia o przeszłych edycjach i jakie oczekiwania co do przyszłości rysuje autorka w swojej książce? Czy organizatorzy, artyści, uczestnicy będą mogli przejrzeć się w tej książce niczym w lustrze? Spotkanie z Anną Dodziuk to spotkanie autorskie i premiera książki, na którą składają się wspomnienia, archiwalne fotografie i opinie wielu przyjaciół Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie. Wydarzenie zorganizowane we współpracy z Wydawnictwem Czarna Owca


Wtorek, 29 czerwca, godz. 16.00, JCC
Wydarzenie towarzyszące – Prelimud w JCC
Motywy żydowskie w architekturze - Alicja Beryt (Polska)
Wydarzenie zorganizowane przez JCC


Wtorek, 29 czerwca, godz. 16.00, Muzeum Narodowe w Krakowie Gmach Główny
Wydarzenie towarzyszące: Tradycyjny ubiór Żydów w przedwojennej Polsce w zbiorach Muzeum Narodowego - Anna Lebet-Minakowska (Polska)
Ubiory Żydów były określone szczegółowymi przepisami religijnymi. Codziennym ubraniem mężczyzny był chałat, zwany „kapote”, przypominający formą i krojem szlachecki żupan, oraz – obowiązkowo – jarmułka. Kobiety wzorowały się zazwyczaj na ubiorze mieszczańskim. Charakterystycznym elementem ich ubioru była „załóżka”. Panny dekorowały głowy naczółkiem, a mężatki obowiązkowo zakładały na głowę czepiec, mniej ozdobny na co dzień i strojniejszy od święta. Wydarzenie zorganizowane przez Muzeum Narodowe w Krakowie


Wtorek, 29 czerwca, godz. 18.00, Cheder Cafe
Spotkanie z gwiazdą: Brave Old World (USA)


Wtorek, 29 czerwca, godz. 18.30, JCC
Wydarzenie towarzyszące – Prelimud w JCC
Motyw Holocaustu w filmach animowanych dla dzieci - Maria Wejmayr (Polska)
Wydarzenie zorganizowane przez JCC


Środa, 30 czerwca, godz. 12.00, Cheder Cafe
Literackie spotkania w Chederze - Anda Rottenberg (Polska)
Prowadzenie: Masza Potocka i Ryszard Krynicki (Polska)
Anda Rottenberg jest historykiem sztuki, krytykiem oraz kuratorką wystaw, przewodniczącą Fundacji Instytutu Promocji Sztuki. Przez lata zajmowała się zarządzaniem Galerią Sztuki „Zachęta”. W 2009 roku nakładem wydawnictwa W.A.B. ukazała się jej autobiografia pt. Proszę bardzo. To saga rodzinna autorki, w której codzienne życie przeplata się z wydarzeniami historycznymi.


Środa, 30 czerwca, godz. 14.00, Synagoga Kupa
Z Krakowa na Krypton. Historia Żydów i komiksu - Arie Kaplan (USA)
Na podstawie fragmentów z filmów opartych na komiksach, takich jak: X-Men z 2000 roku, w którym scena otwierająca ma miejsce podczas Holokaustu, Superman z 1978 roku oraz American Splendor z 2003 roku oraz kilku fragmentów z dokumentów Comic Book Confidental oraz Comic Book Superheroes Unmasked, Arie Kaplan pokaże, jak powstała jego książka. Wykład jest próbą zaprezentowania procesu tworzenia From Krakow to Krypton, na którą składa się wiele wywiadów z legendarnymi twórcami komiksów: Artem Spiegelmanem (twórcą Maus), Stanem Lee (współtwórcą Spider-Mana), Joem Kubertem (autorem Yossel. April 19, 1943 – ilustrowanej powieści o powstaniu w warszawskim getcie), oraz Alem Jaffe’em (twórcą Mad Maazine, Fold-In oraz wielu innych komiksów i czasopism).


Środa, 30 czerwca, godz. 14.00, Namiot Empiku
Autograf od autora: Anda Rottenberg


Środa, 30 czerwca, godz. 16.00, Synagoga Kupa
Zagrożone skarby - Janna Gur (Izrael)
Bez względu na to, gdzie przyszło im żyć, Żydzi tworzyli swoją własną sztukę kulinarną, pamiętając o tradycji. W jaki sposób kuchnie te ewoluowały i jak prezentują się obecnie, kiedy coraz więcej diaspor przestaje istnieć? Janna Gur, autorka The Book of New Israeli Food i redaktor naczelna jednego z najważniejszych miesięczników kulinarnych w Izraelu, przedstawi niesamowitą historię żydowskiej kuchni z całego świata, dzieląc się swoją wizją pielęgnowania tradycji kulinarnych i przekazywania ich przyszłym pokoleniom.


Środa, 30 czerwca, godz. 16.00, JCC
Wydarzenie towarzyszące – Prelimud w JCC
O Żydach? – To interesujące! Dlaczego tematyka żydowska cieszy się popularnością w Polsce - Joanna Grzesiak (Polska), Wydarzenie zorganizowane przez JCC


Środa, 30 czerwca, godz. 16.00, JCC
Wydarzenie towarzyszące – prezentacja
Budujemy żydowską przyszłość w Krakowie - Anna Gulińska (Polska), Alicja Beryt (Polska). Wydarzenie zorganizowane przez JCC


Czwartek, 1 lipca, godz. 12.00, Cheder Cafe
Convivencia: Chederowe spotkania literackie
Auschwitz – co ja tu robię?, Mikołaj Grynberg (Polska)
Michael Schudrich, Naczelny Rabin Polski, powiedział: „Auschwitz – co ja tu robię? Mikołaja Grynberga poruszyło mnie głęboko. Wykorzystanie przez Grynberga długiego czasu ekspozycji w jego fotografiach tworzy unikatowy niesamowity nastrój portretujący Auschwitz w autentyczny sposób. Fragmenty rozmów są równie dręczące jak fotografie. Dla tych, którzy sami nie mogą przybyć do Auschwitz, ta książka stwarza okno, przez które dostrzec mogą, co mogliby zobaczyć i odczuć. To ważny wkład”. Zapraszamy na spotkanie z autorem projektu Mikołajem Grynbergiem.


Czwartek, 1 lipca, godz. 14.00, Synagoga Kupa
Sara Szenirer oraz rewolucja w religijnej edukacji kobiet w okresie międzywojennym - Naomi Seidman (USA)
W 1918 roku szwaczka z Krakowa – Sara Szenirer – zdecydowała się wypełnić lukę w strukturze ortodoksyjnej społeczności żydowskiej poprzez stworzenie możliwości edukacji religijnej młodym Żydówkom, które nigdy wcześniej nie otrzymywały żadnego wykształcenia. Po początkowym oporze ze strony środowiska ortodoksyjnego wysiłki Szenirer zaczęły przynosić efekty, pojawiły się pierwsze szkoły Beis Yaakow na całej Polsce, Europie i później też w całym świecie. Szkoły te były przez lata najważniejszą siecią instytucji związanych z edukacją religijną kobiet, wprowadzając nowe kierunki w zdobywaniu wiedzy, w sposobach nauczania, dokonując zmiany w duchowym i intelektualnym życiu żydowskich dziewcząt i kobiet. Wykład poświęcony jest historii ruchu w kontekście religijno-konserwatywnym oraz feministyczno-rewolucyjnym, w kontekście holokaustowej martyrologii, która narosła wokół historii z Dziewięćdziesięciu trzech dziewczyn z Beis Yaakow. Wykład będzie również próbą opisu trwającego fenomenu rewolucji Szenirer w codziennym życiu ortodoksyjnych Żydów. Wydarzenie zrealizowane we współpracy z Taube Foundation for Jewish Life & Culture


Czwartek, 1 lipca, godz. 14.00, Namiot Empiku
Narodziny kuchni - Janna Gur (Izrael)
Ostatnie trzydzieści lat to okres przemiany Izraela z kulinarnej pustyni w kulinarny raj. Mieszanka ponad sześćdziesięciu grup etnicznych: od kultur z Maroka po Rosję, stworzyła jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się kultur kulinarnych świata. Janna Gur, autorka bestsellerowej książki The Book of New Israeli Food, redaktor naczelna jednego z najważniejszych miesięczników kulinarnych w Izraelu, zabierze nas w podróż wehikułem czasu. Zaczniemy od kuchni z czasów biblijnych, aby dotrzeć do najmodniejszych obecnie miejsc z jedzeniem w Tel Avivie, poznamy kuchnię sztetli i izraelskich kibuców.


Czwartek, 1 lipca, godz. 16.00, Synagoga Kupa
Podstawowe zagadnienia judaizmu: Bóg wystawił mnie na pośmiewisko, czyli humor w judaizmie - Boaz Pash, Naczelny Rabin Krakowa (Polska/Izrael)
Czy Bóg ma poczucie humoru? Czy w Biblii jest humor? A w Talmudzie? Zdaje się, że religia jest zasadniczo bardzo poważnym tematem, że nie ma w niej miejsca na dowcip. Ale czy w judaizmie jest na niego miejsce? Czy Umberto Eco ma rację, mówiąc, że „śmiech jest podarunkiem Szatana”? Czy Søren Kierke-gaard miał rację, mówiąc, że „bez humoru nie można ustalić stosunków pomiędzy istotą skończoną (człowiekiem) i nieskończonym (Najwyższym)”?


Czwartek, 1 lipca, godz. 16.00, JCC
Wydarzenie towarzyszące – Prelimud w JCC
Zachowany wystrój malarski synagog w Polsce - Sławek Pastuszka (Polska)
Wydarzenie zorganizowane przez JCC


Czwartek, 1 lipca, godz. 17.00, Namiot Empiku
Promocja książki: Wszystko przez Żydów – subiektywny alfabet Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie Joanna Szwedowska i Ewa Ziembla (Polska) 
„Tytuł jest prawdziwy. Podglądałam pierwszy festiwal, przy drugim pracowałam, a na trzecim spotkałam Joannę. I nasza przyjaźń przetrwała już siedemnaście festiwali! Poznałyśmy się na festiwalu, robiłyśmy o nim audycje radiowe, a teraz przyszedł czas na książkę. Nie jest łatwo opowiedzieć o tych latach, oddać dreszcz nieznanego, smak tajemniczego świata, piękno napotkanych ludzi, siłę muzycznych olśnień, magię miejsc i zapach czerwcowych wieczorów w zaułkach Kazimierza. Alfabet wydał się nam forma najlepszą – uwalnia od chronologii, a po prawie dwudziestu latach z pamięcią bywa różnie, pozwala namalować parę obrazków, przypominać anegdoty i zanotować hasła dla nas najważniejsze. Wszystko to, co każe nam każdego roku pod koniec czerwca pędzić do zatłoczonej synagogi Tempel i wsłuchiwać się w »głosy z nieba« – wspaniałe śpiewy kantorów, co nie pozwala opuścić żadnego koncertu, co bierze w nawias codzienność i zmusza do zanurzenia się w festiwalowy nurt. Wszystko przez Żydów”. Ewa Ziembla


Czwartek, 1 lipca, godz. 17.30, JCC
Wydarzenie towarzyszące - Życie jest piękne
Dyskusja panelowa z udziałem naczelnego rabina Polski Michaela Schudricha oraz dyrektora JCC Jonathana Ornsteina


Czwartek, 1 lipca, godz. 18.00, Cheder Cafe
Wydarzenie zorganizowane przez JCC
Chederowe spotkania z gwiazdą: Paul Brody (Niemcy/USA)


Piątek, 2 lipca, godz. 12.00, Synagoga Kupa
Podstawowe zagadnienia judaizmu
Polski język żydowski i polska tożsamość żydowska - Stanisław Krajewski (Polska)
Jakie słowa i terminy dotyczące judaizmu i spraw żydowskich są używane przez współczesnych polskich Żydów, dla których polszczyzna jest punktem wyjścia? Jakich terminów z tego zakresu używa się w aktualnej polszczyźnie? Które są prawidłowe i dlaczego? Na przykład: dlaczego należy mówić „Państwo Izraela”? Co to jest „jidyszkajt” i jak to przetłumaczyć? Co o tożsamości współczesnych polskich Żydów mówią kontrowersje językowe? Słuchacze będą mogli uczestniczyć przedstawiając swoje przykłady i wątpliwości.


Piątek, 2 lipca, godz. 12.00, Namiot Empiku
Convivencia w Empiku: Spotkania literackie
Ukryte stronice. Opowieści o jednym domu, dwóch rodzinach i Holokauście - Erin Einhorn (USA)
Amerykańska dziennikarka Erin Einhorn, autorka Ukrytych stronic. Opowieści o jednym domu, dwóch rodzinach i Holokauście, przyjechała do Polski, aby odnaleźć rodzinę Skowrońskich, którzy ocalili jej matkę z rąk nazistów. Z jednej strony chciała doprowadzić do ponownego spotkania dwóch rodzin, z drugiej zaś obawiała się Polaków, których wyobrażała sobie jako antysemitów. Wizyty na krakowskim Kazimierzu, gdzie miała okazję bliżej poznać Polaków, przekonały ją, że wiele stereotypów jest fałszywych, a rzeczywistość jest dużo bardziej skomplikowana.


Piątek, 2 lipca, godz. 14.00, Synagoga Kupa
Dyskusja panelowa: 20 lat później: upadek muru i odrodzenie życia żydowskiego w Polsce 
Udział wezmą: Konstanty Gebert, Stanisław Krajewski, Helise Lieberman, Daniela Malec i Shana Penn. Dyskusja połączona z promocją książki pod tym samym tytułem, wydanej przez Fundację Taubego.


Piątek, 2 lipca, godz. 16.00, Synagoga Kupa
Spotkanie z Janną Gur: Kuchnia Tel Awiwu – sto lat historii


Piątek, 2 lipca, godz. 16.00, JCC
Wydarzenie towarzyszące – Prelimud w JCC
Jewish Bordello – Why Argentinian Prostitutes Are Called „polacas” - Katarzyna Czerwonogóra (Polska)
Wykład w języku angielskim. Wydarzenie zorganizowane przez JCC


Piątek, 2 lipca, godz. 17.00, Cheder Cafe
Chederowe Spotkania z gwiazdą: Roberto Rodriguez (USA)


Piątek, 2 lipca, godz. 17.30, JCC
Wydarzenie towarzyszące – Prelimud w JCC, 
Sprawiedliwy handel po żydowsku, czyli naprawa świata na zakupach - Jakub Rok (Polska)
Wydarzenie zorganizowane przez JCC


Sobota, 3 lipca, godz. 13.00, JCC
Wydarzenie towarzyszące – Prelimud w JCC
Jewish Bordello – czyli dlaczego argentyńskie prostytutki nazywały się polacas - Katarzyna Czerwonogóra (Polska)
Edukacja międzykulturowa – prawdy i mity - Iga Kazimierczyk (Polska)
Wykłady w języku polskim. Wydarzenie zorganizowane przez JCC


Sobota, 3 lipca, godz. 14.00, Żydowskie Muzeum Galicja
Moja Jerozolima, mój Izrael - 
Profesor Władysław Bartoszewski (Polska)


Sobota, 3 lipca, godz. 14.30, JCC


Wydarzenie towarzyszące – Prelimud w JCC
Polityka imigracyjna Izraela - Remigiusz Sosnowski (Polska)
Jews and Jewish Congregations Among the Polish Law - Krzystof Izdebski (Polska)
Wydarzenie zorganizowane przez JCC


Niedziela, 4 lipca, godz. 12.00, JCC
Wydarzenie towarzyszące – Prelimud w JCC
Żydowscy liderzy LGBT – od Magnusa Hirszfelda po Harveya Milka - Maciej Kirschenbaum (Polska)
Klezmer Gone Astray - Witold Wrzosiński (Polska)
Wydarzenia zorganizowane przez JCC


Niedziela, 4 lipca, godz. 13.30, JCC
Wydarzenie towarzyszące – Prelimud w JCC
Jewish LGBT Leaders – from Magnus Hirszfeld to Harvey Milk - Maciej Kirschenbaum (Polska)
Klezmerzy na manowcach - Witold Wrzosiński (Polska)

Wpływ zmian społecznych na przestrzeń cmentarza żydowskiego - Alicja Mroczkowska (Polska)
Wydarzenia zorganizowane przez JCC


Niedziela, 4 lipca, godz. 15.00, JCC
Wydarzenie towarzyszące - Dyskusja panelowa z udziałem członków organizacji żydowskich. Wydarzenie zorganizowane przez JCC


Cykl wykładów o tematyce żydowskiej PRELIMUD @ JCC, zorganizowany dzięki wsparciu American Jewish Joint Distribution Committee.


 

 

 
Untitled Document
Biuro Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie, ul. Józefa 36, 31-056 Kraków, tel.: (+48 12) 431 15 17, 431 15 35 office@jewishfestival.pl