newsletter
 
szukaj
  gdzie
 
   
Untitled Document
Informacje
PROGRAM
21. Festiwalu Kultury Żydowskiej: 24 czerwca - 3 lipca 2011

BILETY
informacje i sprzedaż

kup bilety w EVENTIM

AKREDYTACJA

FESTIWAL NA FEJSUBUKU

 
Galerie zdjęć
 
Cheder
 
Galeria PlakatuUntitled Document
 
Filmy
 
Informacje

JEWISH HERITAGE TOURS FUNDACJI TAUBEGO

THE OTHER EUROPEANS
projekt europejski

 
Przyjaciele 

 

 

 

 

 

 20. FKŻ | WARSZTATY | ZWIEDZANIA

[2010-06-10] To, co wyróżnia nasz Festiwal od wielu innych jest możliwość osobistego uczestniczenia w tworzeniu kultury żydowskiej. Jest to możliwe dzięki bardzo rozbudowanemu programowi warsztatów, prowadzonych przez osoby, dla których kultura żydowska jest częścią codziennego życia. Kilka serii zwiedzań umożliwi naszym gościom zmierzenie się w przestrzenią, w której mieszkali Żydzi. Pozwoli to nie tylko zachować pamięć o miejscach, które teraz powoli tracą swoją tożsamość, ale też pozwoli lepiej zrozumieć kulturę i dziedzictwo osób, dzięki którym żydowski Kazimierz jest do dzisiaj traktowany jako matecznik europejskiej kultury żydowskiej.

Język jidysz
Ula Makosz, Julia Makosz oraz Przemysław Piekarski (Polska)
Po raz kolejny Perl (Julia), Ula i Josl (Przemek) będą wprowadzać uczestników warsztatów w świat języka jidysz.Odkrywać go będziemy poprzez naukę alfabetu, podstawowych słów, zwrotów, zagadnień gramatycznych oraz wielu piosenek. Jidysz to język, którym do II wojny światowej posługiwało się 80% wszystkich Żydów. Bez tego języka niemożliwe jest bliższe poznanie kultury Żydów aszkenazyjskich.
27.06–02.07, godz. 11.00–12.30, Jewish Community Centre, ul. Miodowa 24


Język hebrajski - dr Maciej Tomal (Polska)
Warsztaty współczesnego języka hebrajskiego, zwanego także izraelskim hebrajskim, przeznaczone dla początkujących mają na celu zapoznanie słuchaczy z podstawami języka, którym posługują się dzisiejsi Izraelczycy.
28.06–02.07, godz. 09.00–10.30, Jewish Community Centre, ul. Miodowa 24


Klezmer Basic – warsztaty klezmerskie dla początkujących - Deborah Strauss, Benjy Fox-Rosen (USA)
Muzyka klezmerska jest narzędziem do wyrażania jidyszkajt poprzez dźwięki i rytmy instrumentów. Podczas zajęć zgłębiane będą podstawy muzyki klezmerskiej oraz umiejętności coraz lepszego jej odtwarzania. „Klezmer Basic” wprowadzają muzyków, grających na różnych instrumentach, w świat melodii, rytmów, stylów, gatunków instrumentalnej muzyki jidysz.
28.06–02.07, godz. 10.00–11.30, VI LO, ul. Wąska 7


Klezmer Advanced – warsztaty klezmerskie dla zaawansowanych - Christian Dawid (Niemcy), Ilya Shneyveys (Łotwa)
Warsztaty dla zaawansowanych poświęcone nauce stylu i interpretacji prowadzone są przez jednego z najlepszych klarnecistów klezmerskich. Zajęcia przeznaczone są dla uczestników obeznanych już z muzyką klezmerską, dzięki czemu warsztaty będą szansą na naukę w zakresie ekspresji, ornamentacji i wykonawstwa. Do udziału w warsztatach zaproszeni są muzycy grający na wszystkich instrumentach. 
28.06–02.07, godz. 12.00–13.30, VI LO, ul. Wąska 7


Taniec żydowski - Steven Weintraub (USA), akompaniament: Jeff Warschauer (USA), Deborah Strauss (USA), Stuart Brotman (USA), Christian Dawid (Niemcy), Dan Blacksberg (USA), Ilya Schneyveys (Łotwa)
Podczas warsztatów skupimy się na nauce tańca żydowskiego do wszystkich gatunków muzyki klezmerskiej. Uczestnicy zajęć nauczą się, jak przełożyć ducha muzyki klezmerskiej na każdy ruch ciała. Ponownie zajmiemy się standardowymi tańcami klezmerskimi – freylaks, slow hora, zok, sher oraz kilkoma innymi tańcami, ze szczególnym uwzględnieniem stylu. 
28.06–02.07, godz. 15.00–16.30, SCKM, ul. Wietora 15


Śpiew chasydzki - Kantor Benzion Miller (USA), akompaniament: kantor Daniel Gildar (USA)
Tak jak jego dziadek i jego ojciec, Benzion Miller jest chasydem, wyznawcą cadyka z Bobowej. Warsztaty z Benzionem Millerem otwierają przed nami niezmierzone piękno chasydzkich pieśni, które od wieków służą jednemu – wychwalaniu B-ga i jego stworzenia. 
30.06–02.07, godz. 12.00–13.30, VI LO, ul. Wąska 7


Śpiew Jidysz - Sasha Lurje (Łotwa), Jeff Warschauer (USA)
W jaki sposób znajdujecie pieśni i melodie, które sprawiają, że wasza dusza śpiewa? Wspólnie odkryjemy pieśni i niguny (pieśni bez słów) z różnych zakątków świata żydowskiego, pieśni różnych stylów i różnych pokoleń. Postaramy się je na nowy sposób zinterpretować. Podczas warsztatów każdy uczestnik otrzyma dokładną bibliografię oraz dyskografię, dzięki czemu będzie mógł kontynuować poszukiwania ulubionych pieśni jidysz. 28.06–02.07, godz. 10.00–11.30, VI LO, ul. Wąska 7


Warsztaty Genealogiczne - Agata i Grzegorz Gembalowie (Polska)
Agata i Grzegorz Gembalowie od wielu lat pomagają osobom poszukującym swoich korzeni. W ramach warsztatów genealogicznych przedstawią specyficzne aspekty genealogii żydowskiej, opowiedzą o swoich doświadczeniach, wytłumaczą, gdzie należy szukać i jak interpretować dokumenty, zdjęcia i przekazy rodzinne. 
28.06–02.07, godz.13.00–14.30, Muzeum Żydowskie Galicja, ul. Dajwór 18


Wycinanka żydowska - Anna Małecka-Beiersdorf (Polska)
Wycinanka była niegdyś bardzo popularna wśród społeczności żydowskiej. Jej największy rozkwit przypada na wiek XIX. Zanikła na przełomie wieków: XIX i XX. W II połowie XX wieku nastąpiła jej reaktywacja w dwóch odległych od siebie ośrodkach: w Izraelu i USA. Na warsztatach wycinanki podczas Festiwalu będą Państwo mogli zapoznać się z historią wycinanki żydowskiej (i nie tylko), poznać jej rodzaje i symbolikę. 
28.06–02.07, godz. 12.30–14.00, Muzeum Żydowskie Galicja, ul. Dajwór 18


Kuchnia żydowska - Hanna Kossowska (Polska)
Ogromne bogactwo zwyczajów i rytuałów żydowskich, jakie powstało w wyniku oddziaływania Halachy – Prawa Żydowskiego, i minhagów – zwyczajów, ma silny wpływ na codzienne życie zarówno rodzinne, jak i społeczne. Kuchnię żydowską na całym świecie łączą pewne elementy, wynikając z Halachy i z miejscowej tradycji, a odmienność jest wyróżnikiem, który stanowi o bogactwie smaków i aromatów. Opowiem o daniach, które  noszą te same nazwy, ale smakują odmiennie. Podam przepisy na dania z każdego zakątka świata i zapraszam na ucztę nie tylko duchową. 
28.06, 29.06 i 01.07, godz. 16.00; 30.06 i 2.07, godz. 14.30, Hotel Eden, ul. Ciemna 15


Warsztaty dla dzieci - Monika Krajewska i Etel Szyc (Polska)
Co rok tematem warsztatów było inne święto żydowskie. Na dwudziestym, jubileuszowym Festiwalu pora na podsumowanie. Opowiemy o żydowskim kalendarzu, o tym, w której porze roku przypadają poszczególne święta; przypomnimy też, jak są obchodzone. Jak co roku, zajęcia będą wypełnione opowieściami, tańcem, śpiewem, zajęciami plastycznymi i teatralnymi. 28.06–02.07, godz.11.30–13.00, synagoga Poppera, ul. Szeroka 16


Warsztaty plastyczne Odkrywanie Kazimierza - Sylwia Liszka i Agnieszka Wozowicz (Polska)
Tegoroczne warsztaty plastyczne Odkrywanie Kazimierza chcemy poświęcić pamięci niedawno zmarłego Henryka Halkowskiego, dla którego krakowski Kazimierz był miejscem bardzo bliskim, dobrze znanym – ukochanym, drugim domem. Uczestnicy warsztatów będą mogli wykonać prace w różnych technikach plastycznych, które w każdym dniu będą miały inny temat, związany z dawną kulturą i współczesnością Kazimierza. Zaplanowano następujące tematy: Wokół Świątyni Jerozolimskiej, Dzień powszedni, Szabat i inne święta, Życie Kazimierza oraz Żydzi w kulturze i sztuce. Serdecznie zapraszamy do synagogi Poppera, w której Henryk Halkowski był częstym gościem, przyjacielem młodych utalentowanych artystów, dzieci i młodzieży. 28.06–02.07, godz. 15.00–16.30, synagoga Poppera, ul. Szeroka 16


Warsztaty winiarskie Winnice Izraela: od wzgórz Golan po pustynię Negev - Zbigniew Pakuła (Polska)
Prezentacja winnic i degustacja win połączona z opowieścią o tradycjach winiarskich i znaczeniu wina w religii żydowskiej.
28.06–02.07, godz. 17.00–18.30, Kolanko No. 6, ul. Józefa 17


Warsztaty jubilerskie biżuteria jemenicka - Ben Zion David (Izrael)
To, co czyni proces tworzenia biżuterii unikatowym i klasycznym zarazem, to połączenie przeszłości i teraźniejszości. Każdy klejnot skomponowany jest z drobnych elementów. Jest owocem inspiracji tradycyjną jemenicką biżuterią ślubną, naturą, starożytną architekturą, etnicznym wzornictwem, ale także życiem codziennym oraz osobistymi emocjami. Wszystkie te odczucia i inspiracje rozwijają się we współczesną formę biżuteryjnego designu, kształtów i form, kolorów i użytych materiałów (srebro, kolorowe kamienie półszlachetne). Wszystko wykonane jest ręcznie, z dbałością o jakość i piękno, tworząc prawdziwe dzieło sztuki. Ben Zion David – artysta mający swój warsztat w Jaffie, wprowadzi nas w fascynujący świat jemenickiej sztuki tworzenia biżuterii. 28.06–02.07, godz. 10.00–11.30, Muzeum Etnograficzne w Krakowie, Dom Esterki, ul. Krakowska 46 


Warsztaty Didżejskie - SoCalled (Kanada)
Jak zastosować żydowskie melodie i rytmy w różnych gatunkach współczesnej muzyki elektronicznej: house, drum & bass, funk, hip-hop? Jak samplować, zapętlać, miksować? Na wszystkie te pytanie odpowiada DJ SoCalled, znany z projektów solowych i ze współpracy z m.in. Davidem Krakauerem, Sophie Solomon, Killahem Priestem, Fredem Wesleyem, Irvingiem Fieldsem. 30.06-02.07, godz. 15.00-16.30, Muzeum Żydowskie Galicja, ul. Dajwór 18 


Warsztaty komiksowe. Jak rysować gagi komiksowe - Prowadzenie: Arie Kaplan (USA)
Warsztaty rysowania „historyjek” w stylu rysunków z New Yorkera. Arie Kaplan wykorzysta wasze kreatywne myślenie i wzbudzi burzę mózgów, by zaprezentować, w jaki sposób budować opowieść komiksową wokół wybranego tematu. Warsztaty dla dzieci i dorosłych. 
Wtorek, 29 czerwca, godz. 17.00, Żydowskie Muzeum Galicja


Warsztaty komiksowe. Jak napisać komiks - Prowadzenie: Arie Kaplan (USA)
Warsztaty poświęcone budowaniu krótkich fabuł komiksowych. Uczestnicy warsztatów stworzą krótką historię komiksową (od 1 do 5 stron), opartą na własnych doświadczeniach. Warsztaty przeznaczone dla dorosłych i dzieci.
Środa, 30 czerwca, godz. 17.00, Żydowskie Muzeum Galicja


Projektujemy własną synagogę - Prowadzenie: Monika Krajewska (Polska)
Co różni synagogę od Świątyni Jerozolimskiej, a co ją przypomina? Jakie są niezbędne elementy synagogi? Jak wygląda przestrzeń dla kobiet? Jak podchodzono do dekoracji figuralnej? Te pytania oraz prezentacja przykładów synagog wznoszonych w różnych wiekach, miejscach i stylach będą wprowadzeniem do warsztatów, których uczestnicy przy pomocy nożyczek, papieru, fragmentów fotografii i innych materiałów będą mogli stworzyć własny projekt bimy, arki na zwoje Tory lub fasady synagogi. Doświadczenie plastyczne nie jest niezbędne!
Poniedziałek, 28 czerwca, godz. 15.00, Muzeum Żydowskie Galicja


Mizrach na Wschodnią Ścianę - Prowadzenie: Monika Krajewska (Polska)
Tablica zwana mizrach symbolizuje zwrócenie się w modlitwie ku Izraelowi, ku Jerozolimie, ku Świątyni. Choć sporządzana w różnych krajach Diaspory i w różnych okresach oraz za pomocą rozmaitych technik i materiałów (kaligrafia, wycinanka, kolaż, rzeźba w drewnie i metalu, malowanie na szkle), zawiera symbole odnoszące się do Świątyni, Tory, judaizmu. Zaprezentowane zostaną różne przykłady mizrachów i ich symbolika, a potem uczestnicy stworzą własne mizrachy techniką kolażu (z papierów o rożnych fakturach, fragmentów rysunków i fotografii, z użyciem wzorów do kaligrafii). 
Wtorek, 29 czerwca, godz. 15.00, Żydowskie Muzeum Galicja


Spotkania otwarte – Człowiek jako sanktuarium - Tanna Jakubowicz-Mount (Polska) i Anna Dodziuk (Polska)
Spotkania Otwarte obchodzą w tym roku dziesięciolecie swojego istnienia. Każdego roku przeżywamy ponowne rodzinne spotkanie. Co prawda ci najstarsi, którzy przeżyli Holokaust, są z nami już tylko duchem: Dora Kacenelson, Malka – najstarsza żydówka Krakowa, Alina Margolis Edelman. Ale pozostaje stały trzon naszych Spotkań: Julek – chłopak z Kazimierza, który w latach 50. wyjechał do Izraela, Krysia, Maria, Tadek, Zbyszek, Bartek, Anna, Maria z Francji, i ciągle przychodzą nowi – Polacy i Żydzi, i inni myślący i modlący się inaczej. Wnosimy do Kręgu swoje życie, swoje ludzkie historie, swoje serce, słuchanie innego, zrozumienie, wzruszenie i współczucie. Tworzymy wspólnotowe więzi, które trwają. Odwołujemy się do dziedzictwa duchowego naszych przodków. Zapraszamy wszystkich, niezależnie od języka i narodowości. 27.06, 30.06–2.07, godz.10.00, Żydowskie Muzeum Galicja, ul. Dajwór 18 


Spotkania otwarte – Warsztat – Z Torą w poszukiwaniu odpowiedzi na pytania: kim jestem i jaka jest moja droga? - Anna Dodziuk (Polska)
Na co dzień rzadko zadajemy sobie te pytania, a przecież od odpowiedzi na nie zależy całe nasze życie. W Torze pisanej – poczynając od jej pierwszej Księgi Bereszit (Rodzaju) – znaleźć możemy liczne sugestie, jak tych odpowiedzi szukać. Wskazówek dostarczą nam też sentencje z Talmudu i opowieści chasydzkie, a naszym przewodnikiem będzie Martin Buber. Zgodnie z tradycją teksty żydowskich mędrców będziemy studiować w chawrutach, czyli w kilkuosobowych grupach, starając się dotrzeć do ich osobistego znaczenia i poszukując własnych odpowiedzi. Dla wielu osób studiujących Torę cenny i odkrywczy okazuje się już sam proces poszukiwania. 28.06–29.06, godz. 10.00, Żydowskie Muzeum Galicja, ul. Dajwór 18 


 


ZWIEDZANIA 


Cmentarz Remu - Prowadzenie w języku angielskim: Edgar Gluck, Naczelny Rabin Galicji (USA); Prowadzenie w języku polskim: Anna Kiesell (Polska)
Zapraszamy do odwiedzenia cmentarza Remu, najstarszej zachowanej żydowskiej nekropolii w Krakowie. Spacer po tym niewielkim, ale fascynującym cmentarzu to podróż przez historię krakowskiej gminy od połowy XVI do końca XVIII wieku. Ale podróż ta nie jest wolna od akcentów tragicznych, szczególnie II wojny światowej. Dzisiejszy cmentarz to około 700 nagrobków, pięknych przykładów sztuki sepulkralnej, za którymi kryją się ważne nazwiska, czasem proste, czasem niezwykłe historie. Zapraszamy Państwa na cmentarz Remu, aby opowiedzieć Państwu, dlaczego właśnie to miejsce jest celem pielgrzymek Żydów z całego świata. (PL) 29.06, godz. 14.00 / (ENG) 30.06, 1.07, 2.07, godz. 14.00; Synagoga Remu, ul. Szeroka 40 


Cmentarz Nowy - Prowadzenie: w języku polskim i angielskim: Anna Kiesell (Polska)
Cmentarz ten został założony w roku 1800 poza murami ówczesnego Kazimierza, podobnie jak miało to miejsce ze znanym nam wszystkim cmentarzem Rakowickim poza murami Krakowa. Równie wiele znakomitych nazwisk krakowskich możemy znaleźć na cmentarzu Nowym. (PL i ENG) 28.06 i 30.06, godz. 14.00, ul. Miodowa 55 


Śladami Bałabana - Prowadzenie: Julia Lasek, Anna Kiesell (Polska)
Już tradycyjnie w ostatnią niedzielę Festiwalu zapraszamy na spotkanie pod Starą Synagogą i synagogą Remu. Stąd rozpoczniemy zwiedzanie żydowskiego Kazimierza szlakiem opisanym jeszcze przed wojną przez profesora Majera Bałabana. Ten wybitny historyk, twórca fundamentalnych dzieł o historii i kulturze polskich Żydów, jest również autorem Przewodnika po żydowskich zabytkach Krakowa – książeczki niewielkiej, a wciąż aktualnej. Opisane przez Bałabana synagogi, kamienice i place – najtrwalsze materialne ślady żydowskiej obecności na Kazimierzu – w większości przetrwały po dziś dzień. 
4.07, godz. 8.30 i 16.00, (PL) Stara Synagoga, ul. Szeroka 24 / (ENG) synagoga Remu, ul. Szeroka 40 WSTĘP WOLNY


Żydowski Kraków - Prowadzenie: Anna Kiesell (Polska)
Już po raz drugi wyjdziemy w ramach Festiwalu poza granice żydowskiego Kazimierza i przyjrzymy się żydowskiemu Krakowowi. Większość z nas z kulturą żydowską i jej pozostałościami w naszym mieście kojarzy przede wszystkim Kazimierz. I jest to skojarzenie słuszne. Ale nie zapominajmy, że od XIX wieku Żydzi osiedlali się także poza Kazimierzem. Niemal równie dużo niezwykle ciekawych pamiątek – domów modlitwy, budynków, gdzie mieszkali, budynków zaprojektowanych przez żydowskich architektów można odnaleźć na dawnym Kazimierzu chrześcijańskim i na Starym Mieście. 
(PL i ENG) 26.06 i 3.07, godz. 9.00 i 13.00, synagoga Remu, ul. Szeroka 40


Synagogi Kazimierza - Prowadzenie w języku polskim: Anna Kiesell (Polska); Prowadzenie w języku angielskim: Agnieszka Legutko (Polska)
Czy wiedzą Państwo, co to dokładnie jest synagoga i skąd się wzięła? A co oznacza menora lub Ner Tamid? Tego oraz wielu innych rzeczy na temat funkcji synagogi, liturgii, architektury, ikonografii, kazimierskich legend, ale też historii Kazimierza, niegdyś przecież miasta niezależnego od Krakowa, będą Państwo mogli dowiedzieć się jak co roku w czasie wędrówki przez siedem kazimierskich synagog. 
27.06–2.07, godz. 9.00, (ENG) synagoga Remu, ul. Szeroka 40 / (PL) Stara Synagoga, ul. Szeroka 24


Dawne getto krakowskie w Podgórzu - Prowadzenie w języku polskim: Anna Pióro (Polska); Prowadzenie w języku angielskim: Agnieszka Legutko (Polska)
Oddajemy hołd krakowskim Żydom, którzy zginęli w czasie Holokaustu, podążając ich śladami na terenie byłego getta w Podgórzu. Spacer po getcie, jak i coroczny marsz upamiętniający rocznicę likwidacji getta, są wyrazem nieustającej pamięci: życia, cierpienia i śmierci tysięcy krakowskich Żydów – naszych współbraci, sąsiadów i współobywateli. 
(PL) 29.06, 1.07, godz. 12.30 / (ENG) , 4.07, godz. 12.30, Apteka Pod Orłem, pl. Bohaterów Getta 18 WSTĘP WOLNY


Śladami Krakowskich Rabinów - Prowadzenie: Agnieszka Legutko (Polska)
Wielu światowej sławy rabinów związanych było właśnie z Krakowem. To tu pisał komentarze do Szulchan Aruch jeden z najsłynniejszych krakowskich rabinów, Mojżesz Isserles, znany jako Remu. To tu prorok Eliasz rozmawiał twarzą w twarz ze znanym krakowskim kabalistą rabinem Natanem Spirą, zwanym Megale Amukot. Nic dziwnego więc, że w XIX wieku Kraków nazywano „Polską Jerozolimą”. Przyjdź koniecznie na spacer „Śladami krakowskich rabinów”. Trasa ta, oferowana po raz pierwszy na Festiwalu Kultury Żydowskiej, skupia się na życiu, dziełach, miejscach i historiach związanych z wybitnymi krakowskimi rabinami. 
(ENG) 28.06, godz. 15.00 / (PL) 29.06, godz. 12.00, synagoga Remu, ul. Szeroka 40


Wycieczka: Ukryte dziedzictwo. Śladami będzińskich Żydów - Prowadzenie: Karolina Jakoweńko (Polska)
Będzin, kiedyś wielokulturowy, dynamiczny, dziś jest miastem na rubieżach aglomeracji śląsko-dąbrowskiej. W Będzinie od wieków przecinały się szlaki handlowe, które sprzyjały rozwojowi gospodarczemu regionu. Żydzi w Będzinie mieszkali od początków istnienia miasta. Przed samą II wojną światową stanowili 50% mieszkańców miasta (ok. 29 tys.). Ich obecność w dużej mierze przyczyniła się do rozwoju Będzina, do jego wyglądu. Do dzisiaj możemy podziwiać przedwojenny żydowski dom modlitwy w tzw. Bramie Cukermana, cmentarz żydowski powstały po epidemii cholery w XIX wieku, ślady w centrum miasta, na terenach getta, czy wreszcie budynki budowane przez Żydów wzdłuż najważniejszych ulic centrum. Organizator: Fundacja Brama Cukermana
(PL) 27.06 i 4.07, godz. 8.00, wyjazd: ul. Józefa 36


Słynni krakowscy Żydzi. Lokalne korzenie, globalne biografie - Prowadzenie: Agata Dutkowska, Jakub Czupryński oraz Michał Maziarz (Polska)
W Krakowie krzyżują się ślady wielu wyjątkowych mężczyzn i kobiet, którzy związani byli z miastem jedynie tymczasowo, a następnie los zaprowadził ich w różne zakątki świata. Inni natomiast, spędziwszy w Krakowie całe życie stworzyli dzieła, które obiegły wszystkie kontynenty. Opowieści sięgają od Nowego Jorku przez Tel Awiw do Sydney i tworzą nowy kontekst dla lokalności, w której się poruszamy. Podczas wycieczki zwiedzimy miejsca związane z reżyserem Romanem Polańskim, twórczynią kosmetycznego imperium Heleną Rubinstein, pieśniarzem i poetą Mordechajem Gebirtigiem, działaczką oświatową Sarą Szenirer, malarką Alicją Halicką oraz iluzjonistą Chanem Canastą. Wycieczka, w ciekawy sposób ilustrowana mapami i fotografiami, jest autorską koncepcją Grupy Przewodnickiej „Insiders”. 
26.06, godz. 12.00 (PL) i 16.00 (ENG), Stara Synagoga, ul. Szeroka 24; 3.07, godz.12.00 (ENG) i godz. 16.00 (PL), ul. Józefa 36


Śladami żydowskich kobiet - Prowadzenie: Anna Kiesell (Polska) i Agnieszka Legutko (Polska)
Rok 5770 to wśród polskich wyznawców judaizmu – Rok Kobiet. Tym bardziej pragniemy zaproponować nową trasę przybliżającą zwiedzającym mało znaną, zapomnianą i często pomijaną historię kobiet. Postaramy się przybliżyć sylwetki kilkunastu z nich, obecnych w życiu gminy i miasta przez stulecia, których obecność, aktywność, zasługi zostały jednak zapomniane. Trasa będzie krótkim wprowadzeniem do historii żydowskich kobiet w Krakowie i na Kazimierzu. Poruszone zostaną zagadnienia: statusu kobiety w religii żydowskiej, roli kobiet w asymilacji, sytuacji kobiet w getcie i obozie płaszowskim, a także znaczenie żydowskiego feminizmu oraz pozycja kobiet żydowskich w Polsce dawniej i dzisiaj. (PL i ENG) 2.07, godz. 16.00, synagoga Remu, ul. Szeroka 40


 


 

 

 
Untitled Document
Biuro Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie, ul. Józefa 36, 31-056 Kraków, tel.: (+48 12) 431 15 17, 431 15 35 office@jewishfestival.pl