newsletter
 
szukaj
  gdzie
 
   
Untitled Document
Informacje
PROGRAM
21. Festiwalu Kultury Żydowskiej: 24 czerwca - 3 lipca 2011

BILETY
informacje i sprzedaż

kup bilety w EVENTIM

AKREDYTACJA

FESTIWAL NA FEJSUBUKU

 
Galerie zdjęć
 
Cheder
 
Galeria PlakatuUntitled Document
 
Filmy
 
Informacje

JEWISH HERITAGE TOURS FUNDACJI TAUBEGO

THE OTHER EUROPEANS
projekt europejski

 
Przyjaciele 

 

 

 

 

 

 PRZYSZŁOŚĆ ROMÓW W POLSCE - dyskusja
piątek, 15 października, godz. 18.00, Cheder Cafe

[2010-10-11] Cheder Cafe oraz Instytut Obywatelski serdecznie zapraszają na spotkanie poświęcone obecnej i przyszłej sytuacji Romów w Polsce. W dyskusji udział wezmą: Stanisław Kracik, Andrzej Mirga, Elżbieta Mirga-Wójtowicz, Róża Thun - Poseł do Parlamentu Europejskiego, oraz dr Artur Paszko.

Medialna dyskusja, która toczy się obecnie w Europie dotycząca działań rządu francuskiego czy włoskiego wobec Romów pokazuje jak poważne problemy i wyzwania stanowią obecnie mniejszości narodowe i etniczne w krajach europejskich. Mniejszość romska jest specyficzną grupą, jednak problemy związane z integracją i poszanowaniem fundamentalnych praw człowieka dotyczą wielu grup mniejszościowych. Należy sobie odpowiedzieć na pytanie czy instytucje europejskie takie jak Komisja Europejska, Parlament Europejski czy Rada Europy, poszczególne kraje i regiony robią wystarczająco dużo dla integracji? Czy właściwie prowadzą politykę poszanowania i wspierania mniejszości, czy wywiązują się z zobowiązań państwowych i międzynarodowych?

Przygotowanie i implementacja odpowiedniej polityki krajowej wobec poszczególnych grup mniejszościowych jest nie lada wyzwaniem dla każdego państwa. Od sposobu przeprowadzania tych procesów będzie uzależniona jakość życia w danym kraju, zarówno mniejszości jaki i większości. Problemy pojawiające się w związku z niezrozumieniem się przez poszczególne grupy, brak akceptacji i tolerancji mogą eskalować do niebywałych rozmiarów powodując trudne konflikty społeczne.

W proponowanej przez nas dyskusji nie chcemy przekonywać do uprzywilejowywania mniejszości. Chcemy podjąć próbę znalezienia odpowiedzi jak pogodzić wszystkie zainteresowane strony. Przyjrzymy się przede wszystkim dotychczasowym sposobom integracji społeczności romskiej. Wyrównywanie różnic jest konieczne dla harmonijnego współżycia społecznego. Jako obywatele Polski i Europy, a przede wszystkim jako ludzie jesteśmy zobowiązani pomagać innym w trudnych sytuacjach, gdyż leży to w naszym wspólnym interesie. 

W czasie spotkania zostanie przedstawiona obecnie prowadzona polityka krajowa i regionalna, problemy z jakimi spotykają się samorządy na których zamieszkuje społeczność romska, sytuacja Romów na rynku pracy, oraz polityka europejska prowadzona w tym zakresie, w tym działania OBWE i Parlamentu Europejskiego.

Udział wezmą:
* Stanisław Kracik - Wojewoda Małopolski
* Andrzej Mirga - Główny doradca ds. Romów i Sinti przy OBWE, Szef Punktu Kontaktowego ds. Romów i Sinti ODHiR
* Elżbieta Mirga-Wójtowicz - Pełnomocnik Wojewody Małopolskiego ds. mniejszości narodowych i etnicznych
* Róża Thun - Poseł do Parlamentu Europejskiego 
* dr Artur Paszko - ekspert w programach UE EQUAL, INTII i INTERREG w ramach projektów koncentrujących się na problematyce przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu.
Prowadzenie: Magdalena Kursa - redaktorka Gazety Wyborczej

Wstęp wolny! 

 

 
Untitled Document
Biuro Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie, ul. Józefa 36, 31-056 Kraków, tel.: (+48 12) 431 15 17, 431 15 35 office@jewishfestival.pl