newsletter
 
szukaj
  gdzie
 
   
Untitled Document
Informacje
PROGRAM
21. Festiwalu Kultury Żydowskiej: 24 czerwca - 3 lipca 2011

BILETY
informacje i sprzedaż

kup bilety w EVENTIM

AKREDYTACJA

FESTIWAL NA FEJSUBUKU

 
Galerie zdjęć
 
Cheder
 
Galeria PlakatuUntitled Document
 
Filmy
 
Informacje

JEWISH HERITAGE TOURS FUNDACJI TAUBEGO

THE OTHER EUROPEANS
projekt europejski

 
Przyjaciele 

 

 

 

 

 

 Aharon Appelfeld
30 czerwca

[2007-05-07] Podczas tegorocznego Festiwalu gościć będziemy Aharona Apelfelda - jednego z najwybitniejszych żyjących pisarzy na świecie. Serdecznie zapraszamy na spotkanie z nim w sobotę, 30 czerwca, o godzinie 12.00, w Synagodze Kupa przy ulicy Miodowej 27.

Aharon Appelfeld, urodził się w 1932 roku w Czerniowcach na Bukowinie, jest jednym z najwybitniejszych współczesnych pisarzy izraelskich. Jego matka zginęła z rąk nazistów; on sam jako dziewięcioletni chłopiec znalazł się w obozie, z którego udało mu się zbiec. Po trzech latach ukrywania się w lasach Ukrainy został przygarnięty przez oddział Armii Czerwonej i zatrudniony w kuchni polowej.

W 1946 roku Appelfeld przedostał się do Palestyny, gdzie wstąpił do wojska. Ukończył Uniwersytet Hebrajski w Jerozolimie. Obecnie wykłada literaturę hebrajską na uniwersytecie Ben Guriona. Jest autorem wielu esejów, opowiadań i powieści, m.in. Be'et uw'ona ahat (W tym samym czasie, 1982), Katerina (1989), wyróżnionej National Jewish Book Award Mesilat barzel (Droga żelazna, 1991), Michre hakerach (Kopalnia lodu, 1997) oraz autobiograficznej Sipur chaim (Historia jednego życia, 1999).

Książki Appelfelda, przełożone na dwadzieścia osiem języków, przyniosły mu wiele międzynarodowych nagród literackich, m.in. Bialik Prize, Harold U. Ribelow Prize, a także Israel Prize. Według książki Badenheim 1939 powstaje film. W Polsce, nakładem wydawnictwa WAB, ukazały się Badenheim 1939 oraz Droga Żelazna.

O Appelfeldzie pisano:

Appelfeld należy do tego grona pisarzy-świadków Holokaustu, do którego zaliczają się Primo Levi czy Imre Kertész.
„Der Spiegel”

Wśród nas, pisarzy-ocaleńców, głos Aharona Appelfeda brzmi wyjątkowym tonem, wymownym dzięki swej powściągliwości.
Primo Levi

Nikt nie prześcignie Aharona Appelfelda w portretowaniu kryzysu cywilizacji europejskiej zarówno przed jak i po II Wojnie Światowej. Jest jednym z najwybitniejszych żyjących powieściopisarzy.
Irving Howe

 

 
Untitled Document
Biuro Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie, ul. Józefa 36, 31-056 Kraków, tel.: (+48 12) 431 15 17, 431 15 35 office@jewishfestival.pl