newsletter
 
szukaj
  gdzie
 
   
Untitled Document
Informacje
PROGRAM
21. Festiwalu Kultury Żydowskiej: 24 czerwca - 3 lipca 2011

BILETY
informacje i sprzedaż

kup bilety w EVENTIM

AKREDYTACJA

FESTIWAL NA FEJSUBUKU

 
Galerie zdjęć
 
Cheder
 
Galeria PlakatuUntitled Document
 
Filmy
 
Informacje

JEWISH HERITAGE TOURS FUNDACJI TAUBEGO

THE OTHER EUROPEANS
projekt europejski

 
Przyjaciele 

 

 

 

 

 

 Maurice el Médioni meets Roberto Rodriguez
Synagoga Tempel, 26 czerwca, godzina 22:00

[2007-05-06] Spotkanie wybitnego pianisty Maurice'a El Medioni (Francja) ze znakomitym perkusistą i perkusjonistą kubańskiego pochodzenia Roberto Rodriguezem (USA). Na nagranej w 2006 roku dla wytwórni Pirahna płycie Descarga Oriental i podczas nielicznych wspólnych koncertów eksplorują oni swoje muzyczne korzenie. To muzyka, która porywa pulsującym rytmem i unikalnym brzmieniem, łączącym elementy żydowskie i kubańskie, sefardyjskie i afrykańskie z odrobiną awangardowego feelingu rodem z nowojorskiego downtown. Maurice'owi El Medioni i Roberto Rodriguezowi towarzyszyć będą: Marco Maimaran oraz
Frank London.

DESCARGA ORIENTAL
Maurice El Medioni Meets Roberto Rodriguez

Projekt „Descarga Oriental” to wynik spotkania wybitnego pianisty Maurice’a El Medioni (Francja) ze znakomitym perkusistą i perkusjonistą kubańskiego pochodzenia Roberto Rodriguezem (USA). Na nagranej w 2006 roku dla wytwórni Pirahna płycie i podczas nielicznych wspólnych koncertów eksplorują oni swoje muzyczne korzenie, tworząc nową jakość arystyczną. To muzyka, która porywa pulsującym rytmem i unikalnym brzmieniem będącym niespotykanym połączeniem elementów żydowskich i kubańskich, sefardyjskich i afrykańskich z odrobiną awangardowego feelingu rodem z nowojorskiego downtown.

Maurice El Medioni – dorastał w żydowskiej dzielnicy w Algierii w porcie Oran. Jego życie zmieniło się niespodziewanie, kiedy brat kupił na targu staroci pianino i przyniósł je do domu. W ciągu kilku dni dziewięcioletni wówczas Maurice nauczył się, bez żadnych wskazówek i bez nauczyciela, grać popularną francuską piosenkę, którą usłyszał w radio. A to był dopiero początek. Burzliwe zwroty historii miały wpływ na jego życie i sztukę – stąd znajomość wielu muzycznych języków i stylów: od algierskiego Rai (to on wprowadził pianino do tego sposobu gry) po jazz i boogie-woogie. Jego muzyczna kariera rozwija się po dziś dzień i wciąż zdumiewa on swoich słuchaczy, kiedy prawą ręką wygrywa eklektyczne dźwięki boogie, jazzu i kubańskie rytmy, a lewą delikatnie „wyplata” arabskie ornamenty.

Muzykę kubańskiego perkusisty, perkusjonisty i kompozytora Roberto Rodrigueza wyróżnia jej oryginalność. Urodzony na Kubie, wychowany w USA Rodriguez miał niezwykle szerokie spektrum inspiracji: od tradycyjnych kubańskich rytmów poprzez muzykę żydowską, współczesny pop, rock, jazz, awangardę aż po muzykę klasyczną. Wszystko to, połączone z wirtuozerią i wyobraźnią artysty, sprawia, że jego unikalny muzyczny styl jest natychmiast rozpoznawalny. Jest liderem Quinteto Rodriguez, współpracuje z legendarnym Irvingiem Fieldsem. Nagrywa dla wytwórni Tzadik.

 

 
Untitled Document
Biuro Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie, ul. Józefa 36, 31-056 Kraków, tel.: (+48 12) 431 15 17, 431 15 35 office@jewishfestival.pl