newsletter
 
szukaj
  gdzie
 
   
Untitled Document
Informacje
PROGRAM
21. Festiwalu Kultury Żydowskiej: 24 czerwca - 3 lipca 2011

BILETY
informacje i sprzedaż

kup bilety w EVENTIM

AKREDYTACJA

FESTIWAL NA FEJSUBUKU

 
Galerie zdjęć
 
Cheder
 
Galeria PlakatuUntitled Document
 
Filmy
 
Informacje

JEWISH HERITAGE TOURS FUNDACJI TAUBEGO

THE OTHER EUROPEANS
projekt europejski

 
Przyjaciele 

 

 

 

 

 

 The Other Europeans

W listopadzie 2007 roku Stowarzyszenie Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie, stowarzyszenie other music z Weimaru (organizator festiwalu Yiddish Summer Weimar) oraz festiwal KlezMORE w Wiedniu, zainaugurowali wspólny program pt. The Other Europeans. Towards an intercultural dialogue between Jews and Roma in a European context. Ten zaplanowany na dwa lata program jest częściowo finansowany przez Unię Europejską w ramach programu wspólnotowego Kultura 2007 - 2012.

Celem tego programu jest promowanie współpracy pomiędzy muzykami żydowskimi i romskimi w celu zarówno wzbogacenia obu kultur, wskazania miejsc wspólnych i różnic. Jednocześnie jest to głos w toczącej się dyskusji nad tożsamością Europejczyków i kulturą europejską.

Przez wiele lat Żydzi i Romowie pełnili ważne, ale niepewne ekonomicznie, politycznie i kulturalnie role w społeczeństwach Europy. W obliczu ciągłej dominacji otaczających kultur zarówno Żydzi, jak też Romowie stworzyli bardzo złożone modele identyfikacji kulturowej. Niektórzy trwali wiernie przy własnej kulturze, pielęgnując jej odrębność, inni - w obliczu ciągłej konfrontacji z innymi kulturami, poddawali się asymilacji.

Współczesny odbiór kultury żydowskiej i romskiej jest z jednej strony obarczony dużą ilością stereotypów i błędnych wyobrażeń, a z drugiej - bardzo sentymentalnych obrazów, które niekoniecznie mają wiele wspólnego z rzeczywistością, kreując raczej romantyczny obraz zarówno Żyda, jak też Roma.

Choć zupełnie odmienne, zakorzenione w innych kontekstach historycznych, politycznych, religijnych, obie te kultury mają wiele wspólnego.

Muzycy romscy i żydowscy pełnili w społecznościach, w których mieszkali, bardzo podobne role, przyczyniając się do rozwoju dialogu wielokulturowego ponad językowymi, społecznymi i kulturowymi granicami.

We współczesnych czasach obserwować można renesans zarówno tradycyjnej muzyki żydowskiej, jak też romskiej, które często z powodów komercyjnych są łączone w efektowne i dobrze sprzedające się produkty, stworzone na miarę komercyjnego, masowego odbiorcy, które jednakże niewiele mówią o rzeczywistej wymianie muzycznej pomiędzy obiema kulturami.

W ramach tego programu, zaproszeni do udziału w nim romscy i żydowscy muzycy, będą mieli okazję prześledzić i zaprezentować publiczności Krakowa, Weimaru i Wiednia autentyczne dokonania zarówno łączące, jak i dzielące oba światy i tradycje muzyczne.

Projekt ten nauczy również publiczność, jak rozpoznać prawdziwy dialog kultur i odróżnić go od jego komercyjnego ekwiwalentu, stworzonego jedynie na potrzeby rynku.

Nasi partnerzy:

Oficjalna strona projektu >>>

 

The Other Europeans
Seminarium w Krakowie

[2007-11-27] 22 i 23 listopada zainaugurowaliśmy projekt pt. The Other Europeans, który przez najbliższe dwa lata będzie realizowany przez nasze Stowarzyszenie wspólnie z festiwalem Klezmore w Wiedniu i Yiddish Summer w Weimarze. Jego celem jest ukazanie podobieństw i wzajemnych inspiracji pomiędzy kulturami Żydów i Romów. Więcej >>>

 

 
Untitled Document
Biuro Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie, ul. Józefa 36, 31-056 Kraków, tel.: (+48 12) 431 15 17, 431 15 35 office@jewishfestival.pl